Elon Musk yeni nesil Tesla Roadster’ı anlatıyor: Yan aynalara ihtiyaç duymayan bir otomobil

Elon Musk yeni röportajında yeni nesil Tesla Roadster’ı anlattı; Musk’ın dediğine göre Tesla prototipteki gibi (resmi yukarıda) yan aynaların yerini kameraların aldığı bir otomobil üretmenin bir yolunu bulabilir.

Bu teknolojinin farklı sürümleri aslında yıllardır mevcut, ama elektronikteki kalite artışına rağmen hiçbir zaman yeterince güvenilir kabul edilmemiş.

Tesla 2013’te daha iyi bir aerodinamik performansa ulaşabilmek için yan aynaları olmayan bir Model X prototipi üretmişti.

Yan aynaların yerine onlardan daha küçük kameralar yerleştirilmiş, kameralardan gelen görüntünün aracın içinden anbean izlenebilmesi planlanmıştı.

Musk, bu otomobil tasarımı için yol güvenliği otoritelerinden onay almaya çalıştığını söylemişti, zira otomobillerin yan aynalarla donatılmış olması yasal bir zorunluluk; ama Musk daha sonra gereken onayı alamadığını duyurdu.

Youtuber Marques Brownlee’nin kendisi ile yaptığı röportajda (aşağıda) Musk’ın bir kez daha denemek istediğini görüyoruz, ama bu sefer farklı bir yol izleyebilir:

“Firmaların ürettikleri otomobillere yan ayna koyma zorunluluğu var, ama bence araç sahiplerinin böyle bir zorunluluğu yok.”

Anlaşılan o ki Musk yeni Roadster’a yan ayna koyacak, ama bu aynalar araç sahiplerince sökülebilir nitelikte olacak.

 


CEO’nun yaptığı hesaplara göre azalan sürtünme otoyol hızında %5’lik daha uzun menzil sağlıyor.

Audi geçenlerde yeni elektrikli e-tron quattro modelini kameralı sanal aynalarla donatılmış şekilde çıkaracağını teyit etti, ama bu model yalnızca yasal olarak izin verilen pazarlarda piyasaya sürülecek.

Musk röportajda yeni nesil Roadster’ın devasa 200 kWh’lik bataryasından da kısaca bahsetti.

Musk, tek değil çift katmanlı bir batarya ürettiklerini ve bu bataryanın kapasitesinin bugünkü sıradan Tesla bataryalarından daha büyük olacağını, ancak iki kat yer kaplamacağını söylüyor, çünkü bu iki katman hala tek bir batarya çerçevesinde yer alıyor.

“Bir bakıma iki tane Model S P100D bataryasından bahsediyoruz, ama ikiye katlanan tek şey içerideki üniteler.” Musk şöyle devam ediyor: “İçerideki modüllerin sayısını ikiye katlayabilirsiniz, ama mevcut teknoloji ile bataryanın hacmindeki artış yine yalnızca %80 veya 10 – 12 santimetre kadar oluyor.”

Musk daha yeni batarya üniteleriyle donatılacak olan son aşama üretim versiyonun daha iyi olacağını söylüyor ve aracın içinin “sıkışık” olmayacağının üstünde özellikle duruyor.

Musk, örnek olarak kendisini, kardeşi Kimbal Musk’ı ve Tesla’nın Baş Tasarımcısı Franz von Holzhausen’i veriyor; boyları 1.85 – 1.95 metre arasında değişen bu üçlü otomobile rahatça sığıyor.

Musk geçenlerde yaptığı bir açıklamada üretim tasarımının, özellikle ayrıntılarda, daha iyi olacağını söyledi.

Tesla bu otomobili 2020 yılında üretim aşamasına getirmeyi planlıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.