Tesla’nın geçen çeyrekteki ABD satışları Mercedes-Benz’i solladı

Otomobil piyasası geçtiğimiz çeyrekte satışlarıyla rekor kıran Tesla’nın başarısını farklı kıyaslamalarla anlamaya çalışıyor.

Bu kıyaslamalar arasında en önemlilerinden biri, Tesla’nın geçen çeyrekteki ABD satışlarının Mercedes-Benz’i geçmesi olabilir.

Tesla, hangi ülkede ne kadar satış yaptığını açıklamıyor, ama biz Model 3 satışlarının çok büyük bir bölümünün şu an için sadece ABD’de yapıldığını biliyoruz. Bu yüzden tahminimiz gerçeğe yakın olmalı.

Atherton Araştırma’nın tahminine göre Tesla’nın geçen çeyrekte bütün dünyaya yaptığı 83.000 otomobil satışının 69.925’i, ABD’de satılan Model 3, S ve X’lerden oluşuyor.

Kıyaslayacak olursak, Mercedes-Benz aynı zaman aralığında ABD’de, ticari yük araçları hariç olmak üzere, 66.542 yolcu otomobili satmış.

Bu, Tesla’nın satışlarında Alman devini solladığı anlamına geliyor ki Mercedes-Benz uzun zamandır lüks otomobil segmentlerinde sektörün lideriydi.

Tabii geçen çeyrekte ABD’de 71.679 otomobil satan bir başka Alman devi BMW’nin de Mercedes-Benz’i geçtiğini belirtmekte fayda var.

Atherton Araştırma, Tesla’nın, bu ivmeyle, 2018’in dördüncü çeyreğinde yolcu otomobili segmentinde hem Mercedes-Benz’den, hem de BMW’den daha fazla satış yapacağına inanıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.