Tesla, Temmuz ayında ABD’de Model 3’ün diğer bütün lüks sedan araçların toplamından daha fazla sattığını söylüyor.

Tesla’nın bugün yayınladığı ikinci çeyrek gelirleri raporuna göre Model 3, Temmuz ayı itibarıyla ABD’de yalnızca “en fazla satan” orta boy sedan araç olmakla kalmıyor, henüz piyasaya yeni ısınmaya başlıyor olmasına rağmen bu segmentteki diğer otomobillerin toplamından daha fazla satıyor.

Tesla, bu iddiasını görsel bir şekilde ifade etmek için raporun içinde bir grafiğe yer vermis. Bu grafik, Model 3’ün Temmuz ayında %52’lik bir pazar payına ulaştığını gösteriyor.

Tesla bu bağlamda BMW 3, Audi A, Mercedes C, Lexus IS ve Jaguar XE serilerini “orta boy lüks sedan” kapsamında değerlendiriyor ve bu analiz ABD ile sınırlı, Model 3’ün henüz satışa sunulmadığı Kanada, Avrupa ve Asya gibi bölgeler analizin kapsamının dışında.

Yaklaşık iki yıldır sipariş toplayan Tesla, şu an ABD ve Kanada’daki teslimatlarına odaklanmış durumda.

Tesla’nın yayınladığı grafiği aşağıda görebilirsiniz:

 

(Not: Bu grafik satış miktarlarını değil, pazar paylarını gösteriyor. Yani Model 3 sanki diğer lüks sedanların müşterilerini çalıyormuş gibi görünse de durum aslında öyle değil. Grafik, Model 3 satışlarının genel olarak orta boy lüks sedan satışları arasındaki yüzdesindeki artışı gösteriyor, diğer markaların satışlarındaki düşüşleri değil. O düşüşleri ele almak için başka bir grafiğe ihtiyacımız var; geçen çeyreğe ait güncellenmiş grafik, Model 3’ün BMW’den ve biraz da Mercedes’ten müşteri çaldığını gösteriyordu, ama aynı şeyi Audi ve Lexus için söylemek mümkün değil.)

Bugünün erken saatlerinde Tesla yönlendirme programında bir değişiklik yaptı: Model 3 Performance’ı programdan istifade eden araçlar listesine ekledi ve böylece 16 Eylül’den sonra verilecek siparişler için ücretsiz süperşarj hizmetinin biteceğini işaret etti. Bu durum, bazılarında Model 3’e gösterilen talebin beklentilerin altında kaldığı ve Tesla’nın bu talebi artırmak için böyle bir politika izlediği düşüncesine yol açtı.

Ama Tesla bu raporla talebin oldukça güçlü olduğunu gösteriyor. Tesla, Model 3’ün aynı segmentteki diğer otomobillere kıyasla daha fazla satmasını diğer segment otomobil sürücülerine de hitap etmesine bağlıyor. Gelen takas tekliflerini değerlendiren Tesla, Model 3’ün pazarının yalnızca lüks orta boy sedan sürücülerinden oluşmadığını, lüks olmayan sedan ve hatchback segment sürücülerini kapsadığını düşünüyor.

(Güncelleme: Tesla’nın ikinci çeyrek gelirleri raporu bu konuda bazı detayları gösteriyor. Tesla’ya Model 3 için en sık gelen takas teklifi Toyota Prius, BMW 3 serisi, Honda Accord ve Civic, Nissan Leaf.)

Diğer markaların aksine, Tesla, henüz bu iki segmentte de otomobil üretmediği için, Model 3, aslında bu iki segmentten birinden otomobil alacak olup Tesla marka aracı olsun isteyenleri kendine çekiyor.

Son olarak belirtmeliyiz ki şu an itibarıyla teslimatı yapılan tek Model 3’ler fiyatı 49 bin dolardan başlayan “Long Range, Premium Interior” versiyonu. Daha düşük fiyatlı konfigürasyonlar satışa sunulmaya başlandığında daha ucuz Tesla bekleyen alıcılardan gelecek talebin aynı oranda artacağı beklenebilir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.