Tesla Model Y, elektrikli otomobil dünyasının merkezine inmek üzere. CEO Elon Musk tüketicilere hesaplı bir şekilde elektrikli otomobile geçiş olanağı sağlamayı öncelik olarak belirleyeceklerini söylemişti, ama Tesla’nın hala Model 3’ün üretimini artırmak için yapması gereken bazı şeyler var. Bu öncelik değişimi Model 3 üretiminde yaşanan sorunlar kontrol altına alınana kadar beklemek zorunda kalacak.

Her neyse, biz bu makalede Model Y’den beklememiz gereken şeylerden bahsettik. Ayrıca aralara aracın sahip olabileceği bazı özelliklere ilişkin birkaç anket sıkıştırdık.

Çıkış Tarihi

Tesla’nın en son yeni araç çıkarışının üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Çıkarılan en son araç ise, 2017’nin Kasım ayında piyasaya sürülen Tesla Semi oldu.

Model Y’nin 2018 yılında çıkarılması bekleniyordu, ama Model 3’ün yavaş üretimi yeni otomobilin çıkarılmasında gecikmeye yol açtı.

Musk, Model Y’yi 15 Mart 2019 çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu tarihte Tesla’nın otomobille ilgili tüm detayları kamuoyuyla paylaşması ve teminat karşılığında sipariş toplamaya başlaması bekleniyor.

Üretim

Model Y üretiminin yeri ve başlangıç tarihi hala bilinmiyor.

Musk neredeyse bir yıldır bir “üretim planı” açıklayacağını söyleyip duruyor, ama şu ana kadar açıklanan bir şey yok.

Musk’ın 2020 sonu gibi bir üretim başlangıcı tarihinden söz etmişliği de var.

Tesla bu yılın başlarında Model Y programı için iş ilanları yayınlamaya başladı.

Tesla’nın Model Y için yepyeni bir fabrika kuracağına ilişkin söylentiler var. Musk bunun bir ‘üretim devrimi’ başlatacağını söylüyor. Bazıları ise yeni otomobilin üretimi için Gigafactory 1’e yeni üretim hatları kurulacağını iddia ediyor.

Model Y’nin üretimine ilişkin planların gelecek seneden önce açığa çıkması bekleniyor.

Tasarım ve Özellikler

Model Y tasarımının Model 3’ten esintiler taşıması bekleniyor, ama tamamen hatchback biçiminde ve crossover özelliklere sahip bir otomobilden bahsediyoruz. İkisi arasındaki bezerlikleri Model X ve Model S arasındaki benzerliklerle kıyaslayabiliriz.

Tesla geçen yaz Model Y’nin tanıtımını (aşağıdaki resimlerden soldaki) yayınlandı. Bu yılın başlarında ise ikinci tanıtım (aşağıdaki resimlerden sağdaki) yayınlandı.

Bu resimlerden tasarım özellikleri çok iyi anlaşılmıyor, ama otomobilin Model 3 ve Model X’ten izler taşıdığı görülebiliyor.

Musk bir keresinde Model Y’nin tıpkı Model X gibi ‘şahin kanadı’ kapıları olacağını da söylemişti, ama bunun üzerinden o kadar zaman geçti ki planlarda bir değişiklik olup olmadığını bilmiyoruz.

Otomobilin ön camının Model X’inki gibi panoramik olma ihtimali de var. Bazıları tanıtım resimlerinde bunu görebildiklerini söylüyorlar.

Performans özellikleri açısından Model Y’nin Model 3’e benzeyeceği tahmin ediliyor.

Tesla yetkilileri, üretim sürecini otomatik hale getirebilmek için Model Y’ye özel, daha az kablo tesisatı içeren yeni bir platform kurmaktan söz ediyorlar.

Yeni bir platform muhtemelen kurulacak, ama Tesla’nın Model Y üretiminde bazı Model 3 parçalarından faydalanması, böylece sahip olduğu ölçek ekonomisini kullanması bekleniyor.

Batarya ve sürüş üniteleri gibi şeylerin aynı kalması bekleniyor. Bunların menzili ve performansı benzer olacaktır: Bu da tek şarjda 320 ila 480 kilometre yol katedebilmek ve 0’dan 96 km/s hıza 3,5 ila 5,5 saniyede ulaşabilmek demek.

Elbette Tesla’nın Model Y çıkana kadar bütün otomobillerinde kullanılan bataryalarının teknolojisini bütünüyle geliştirebileceğini göz önünde bulundurmamız lazım. Eğer bu olursa genel bir performans artışı yaşanacaktır.

Fiyat

Model Y’nin fiyatı henüz resmi olarak açıklanmadı, ama Musk, Model 3 fiyatından, ki şu an teşvikleri hesaba katmazsak 45.000 dolar oluyor, yaklaşık 5.000 dolar fazla olacağını söylüyordu.

Tabii Tesla’nın hala Model 3 fiyatını ileride 35.000 dolara çekmeyi vaad ettiğini düşünürsek Model Y’nin fiyatı 40.000 dolara kadar inebilir.

Model Y’nin Tesla Üzerindeki Etkileri

Şu an Model 3 yollardaki yüz bini aşkın aracıyla Tesla’yı ana akıma taşıyor. Tesla, Model S ve Model X ile yıllarca bunu başarmaya çalışıyordu.

Model Y’nin Tesla için benzer bir büyümeye yol açması bekleniyor.

Musk, Model Y’ye gösterilecek talebin Model 3’e gösterileni sollamasını beklediğini bile söyledi; ona göre piyasada her yıl 500 bin ila 1 milyon Model Y ünitesi talep edilebilir.

Ama Model 3’te olduğu gibi asıl mesele talep değil, ya da daha doğrusu talep üretim kadar büyük bir mesele değil.

İyi haber şu, Tesla Model 3 üretim sürecinde yaptığı hataların çoğundan ders aldı. Umuyoruz ki bu hatalar Model Y üretiminde tekrarlanmayacak.

Tabii Model Y’nin genel olarak Tesla üzerinde yaratacağı etkilerden söz etmek için henüz çok erken, çünkü bilmediğimiz çok şey var.

Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.