Tesla Model 3 Performance sanıldığından daha da hızlı çıktı: 3,3 saniyede 96 km/s (0-60mph), 11,8 saniyede 402 m (çeyrek mil)

Tesla bu elektrikli otomobilin yeni versiyonunu çıkardığında bazılarının tahmin ettiği üzere, Model 3 Performance, tanıtımlarda söylenenden daha da kısa hızlanma sürelerine sahip.
Görünüşe göre bu otomobil, herhangi bir eklenti olmaksızın, 0’dan 96 km/s hızına 3,3 saniyede ulaşıyor ve 11,8 saniyede 402 metre yol katetmiş oluyor.

Bu süreleri geçen hafta otomobil sahiplerinden gelen birkaç test üzerine geçici olarak yayınlamıştık, ama bu hesaplamalar çekilen videolardaki kare sayıları ile yapılmıştı.

Şimdi daha fazla sayıda sürücü Performance Model 3’ünü teslim alıyor ve otomobillerini Vbox ve Dragy gibi izleyici cihazlar eşliğinde test ediyorlar.

Bu cihazların ve sürücülerden gelen verilerin sayesinde 0’dan 96 km/s hızına 3,5 saniye gibi kısa bir sürede çıkan Model 3 Performance’ın nasıl bir otomobil olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmeye başlıyoruz.

 

Öyle anlaşılıyor ki Model 3 Performance sürücüleri 96 km/s hızına artık istikrarlı bir şekilde 3,3 saniyede ulaşıyorlar. Bu sürücülerden birisi olan Danilo Reyes, bu hıza 3,28 saniyede ulaşmayı başarmış. Reyes, 402 metre testini de yapmış ve bu mesafeyi 11,85 saniyede katetmiş.

İlginç olan şey ise Reyes’in bu değerleri Performance paketi ile gelen 20 inçlik Sports tekerlekleri ile değil, standart 18 inçlik tekerleklerle elde etmesi. Tekerleklere Michelin Primacy MXM4 lastikleri takılıymış ve batarya %83 oranında doluymuş.

Karşılaştırma için belirtelim: Sadece arka tekerleklerinde motor olan Model 3, 402 metreyi 13 saniyede katediyordu.

Youtuber DÆrik de Model 3 Performance’ına Vbox yükleyip otomobilini test etmiş; yaptığı testlerde 96 km/s hızına istikrarlı olarak 3,3 saniye ulaşıyor.

Bazıları Tesla’nın tanıtımlarda telafuz edilen değerlerde temkimli olduğunu iddia ediyor, ki bu diğer otomobillerde bu durum yaşanmıştı. CEO Elon Musk, Model 3 Performance versiyonu için daha yüksek bir “güç çıktısı”ndan bahsederek üstü kapalı bir şekilde daha yüksek performans vaat etmişti.

CEO aynı zamanda daha iyi performansın farklı lastiklerle elde edilebileceğini de söylemişti.

Mode 3’ün arka tekerlek motorlu Long Range versiyonu için Tesla, menzili optimize etmek için, 18 inçlik terkerlekler üzerine düşük dirençli lastikleri tercih etti.

Ama bu, Performance Model 3 için yeterince iyi değildi.

Tesla, bu model için 20 inçlik performans tekerleklerinin üzerine Michelin Pilot Sports 4S lastiklerini tercih etti ki bu kesinlikle bir iyileştirme sayılır. Tesla daha sonra tekerlekleri Performance versiyonu pakedinin dışında bıraktı; böylece alıcılar kendi istekleri doğrultusunda daha aerodinamik ve daha az performans odaklı 18 inçlik tekerlekleri de tercih edebilme imkanına kavuştular.

 

Musk geçen ay Tesla Model 3 Performance’ın daha da iyi lastiklerle 0’dan 96 km/s hızına 3,3 saniyeden de kısa sürelerde çıkabileceğini söyledi.

Şimdi öyle görünüyor ki bu kısa süreler stoklarda mevcut olan versiyonla elde edilebilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.