Autopilot yönetimindeki Tesla Model 3’ün atlattığı kaza kameraya yansıdı

Autopilot yönetimindeki Tesla araçlarının karıştığı kazalar sık sık medyada yer alıyor, ama Autopilot sayesinde atlatılan kazalardan doğal olarak haberimiz olmuyor, ama bu vakalar da en az yaşanan kazalar kadar önemli.

Bugün elimizde iyi bir örnek var: Autopilot yönetimindeki bir Tesla Model 3’ün atlattığı kaza kameraya yansıdı.

Tesla’nın Autopilot teknolojisi, yanlardan çarpışmaları engelleyen bileşen dahil olmak üzere bir dizi kaza önleyici özellik içeriyor. Bu bileşen, sürücüyü çarpışma riskine karşı uyarıyor ve hatta, eğer güvenli ise, arabayı frenliyor veya direksiyonu kazadan uzağa kırıyor.

Bir Model 3 sürücüsü işte kameraya yansıyan görüntülerde tam da bunun yaşandığına inanıyor.

Kendisi Youtube’a şunları yazmış:
“Otoyolda giderken hız yapıp herkese makas atan bir salak neredeyse bize yandan çarpıyordu, ucuz atlattık. Autopilot devreye girdi; hızı azalttı ve çarpışmayı önlemek için arabayı sağ şeride geçirdi. Sanıyorum sağ şeritte başka bir arabanın olmadığını tespit etti. Ben kontrolü aldım, gaza bastım ve orta şeritteki salağın önüne geçtim. Kendinize dikkat edin. Autopilot devrede olsa bile tetikte olun ve aptal sürücülere karşı dikkatli olun.”

Atlatılan kazanın videosu (Youtube TeslaExposed):

Sürücü, direksiyonun kontrolünü kornayı duyduğunuzda aldığını ve Model 3 orta şeride döndüğünde kontrolün kendisinde olduğunu ekliyor.

Atlatılan bu kaza 2016’nın Nisan’ında yaşanan başka bir vakayı hatırlatıyor. Bir Tesla Model S, sağ şeride bakmadan geçen bir sepetli vinçle çarpışmadan son anda kurtulmuştu. Atlatılan kaza kameraya yansımıştı ve bir ay sonrasında Autopilot yönetimindeki aracı ile yaptığı bir kazada ölecek olan Joshua Brown, kendisini Autopilot’un kurtardığını söylemişti.

Mode 3 sürücüsünün söylediği gibi, Autopilot devredeyken yine de tetikte olmak gerekiyor, çünkü mevcut sürücü yardımcısı sistemi kusursuz değil ve bazı durumlarda yetersiz kalabiliyor.

Sürücüler hala otomobillerinden kendileri sorumlu ve bu videoda görülen etkileyici performansa rağmen Autopilot’u tamamen sürücüsüz kullanım sistemi olarak değil, sürücü yardımcısı sistemi olarak düşünmeliler.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.