Elon Musk, Tesla otomobillerinde KITT benzeri bir yapay zeka olacağını söylüyor

Tesla’nın otomobillerinde daha fazla yapay zeka kullanmak istemesi bir sır değil. Elon Musk sırf Tesla’nın yapay zeka çalışmaları ile bir çıkar çatışması oluşmasın diye Open AI yönetim kurulundan istifa etti.

Şimdi duyuyoruz ki Musk, Tesla otomobillerinde KITT benzeri yapay zeka olsun istiyormuş.

Tesla geçen sene Andrej Karpathy’yi bilgisayar vizyonu ve yapay zeka ekibinin başına geçirmişti.

Tesla’nın kendi yapay zeka çipi üzerinde çalıştığını da öğrendik.

Tesla’nın yapay zeka geliştirme çabalarını ve Musk’ın sesli komut özelliklerini genişletme isteğini göz önünde bulundurursak Tesla otomobillerine yapay zeka desteği getirilmek istenmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Aslında Tesla’nın halihazırda bu yapay zeka desteği üzerinde çalıştığını varsayabiliriz; çünkü Model 3 siparişi vermiş bir Twitter kullanıcısı (ki Musk Tesla’ya ilişkin yeni özellikleri genelde ilk önce Twitter’da duyuruyor) “Yakın gelecekte Tesla otomobillerinde KITT benzeri yapay zeka görecek miyiz?” diye sorduğunda Musk’ın cevabı “Evet” oldu.

Burada sözü edilen KITT, 1980’lerde yayınlanan Kara Şahin dizisindeki William Daniels tarafından canlandırılan bir yapay zeka tarafından kontrol edilen 1982 model modifiye bir Pontiac Firebird Trans Am oluyor.

Bu yapay zeka, sürücü ile konuşabiliyor, otomobilin özelliklerini kontrol edebiliyordu. Siri, Google Assistant ve Cortana gibi programların olduğu günümüz dünyasında bu o kadar da inanılmaz bir şey değil, ama 1980’lerde öyleydi.

O yıllardan bugüne yaşanan tüm gelişmelere karşın, bugün KITT teknolojisine en fazla Apple Carplay’de Siri’yi kullanarak yaklaşabiliyoruz; ama bunu da Tesla otomobillerinde yapamıyoruz.

Musk daha önce de yeni ses komut özelliklerinin geleceğini ve hedeflerinin sürücülerin “her ne istiyorlarsa onu ses komutları ile yapabilecekleri bir sistem” olduğunu söylemişti.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.