Daha üretim aşamasına gelmesine yaklaşık iki yıl olmasına rağmen öyle görünüyor ki yeni nesil Tesla bir prototip olarak bile şimdiden sektörde etki yarattı.

Süper spor otomobil üreticisi Koenigsegg’in başındaki Christian von Koenigsegg, Roadster’ın performansının kendilerini “mahcup” ettiğini söylüyor; Roadster’ın tanıtımından sonra yeni bir şeyler yapmak zorunda kalmışlar.

Koenigsegg, Pebble Beach’te Top Gear’a verdiği röportajda Tesla’nın yeni Roadster’ıyla kendilerine meydan okuduğunu söylüyor:

“Biz aslında yol haritamızı belirlemiştik, ama sonra yeni Tesla Roadster’ı ve onun inanılmaz hızlanma sürelerini öğrendik ve ‘bu tam bir meydan okuma’ dedik.”

Tesla CEO’su Elon Musk otomobili tanıtırken yeni Roadster’la benzinli araçlara sağlam bir şamar indirmek istediğini söylemişti; böylece bu araçların sektördeki sarsılmaz imajı ortadan kalkacaktı.

Yeni Roadster’ın özellikle hızlanma süreleri şok edici nitelikte:

·        0’dan 97 km/s hızına 1,9 saniyede ulaşıyor

·        0’dan 160 km/s hızına 4,2 saniyede ulaşıyor

·        400 metreyi 8,8 saniyede katediyor

Koenigsegg bu sürelere gerçekten mümkün olduklarından emin olmak için baktıklarını ve mahcup hissettiklerini söylüyor.

“Önce ‘bunu kabul edemeyiz’ dedik. Sürelerin gerçekten mümkün olup olmadığını düşündük ve mümkün olduklarına karar verdik. Sonra ‘tamam da şimdi ne yapacağız? Mahcup olduk’ dedik.”

Bu süreleri geçebilmek için en başa döndüler.

Birkaç gün içinde yeni bir fikir buldular, ama Koenigsegg hibrit güç mekanizmasında ısrarcı:

“İlk gün aklımıza bazı şeyler geldi. En basit şekilde şöyle izah edebilirim: Doğrudan tahrik sistemini, ‘freevalve’ motoru teknolojisi ile farklı bir biçimde elde ettiğimiz hibritleştirmeyi sıradışı bir düzende birleştiriyoruz.”

Koenigsegg, hala elektrikli araçlarla rekabet edebileceğini düşündüğü içten yanmalı motorlardan vazgeçmek istemiyor:

“Ürettiğimiz motorlara bakınca, ileride yapabileğimiz şeylerin sadece çok küçük bir kısmını görüyoruz. Şöyle bir örnek vereyim: Bir an için yakıt tüketimini göz ardı edelim, turbo v8 için oldukça yüksek bir kompresyon oranımız var – 1,6 boost barı ile 9,5’e 1. Eğer bunu 8,8’e 1’e düşürebilirsek, boost’u 2,2 bara yükseltmiş oluruz ki bu, motora daha fazla baskı yapmadan 600 beygir gücü daha demek, çünkü zirve basınç artmamış oluyor. Ayrıca otomobil sadece yaklaşık yüzde beş daha fazla yakıt tüketmiş oluyor.”

Bu otomobil firması bugün Koenigsegg Regera’yı üretiyor. Bu otomobil, 0’dan 100 km/s hızına 2,8 saniyede çıkıyor; ulaşabildiği maksimum hız ise 410 km/s. Regera, kendisine yaklaşık 32 kilometre menzil sağlayan 4,5 kWs’lik sıvı soğutmalı lityum iyon batarya ile donatılmış.

Koenigsegg’in, her zaman olduğu üzere, eskisiden daha iyi özelliklere sahip yeni bir araç üzerinde çalıştığı biliniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.