Selam arkadaşlar! Bildiğiniz gibi %100 elektrikli Jaguar iPace tanıtıldı. Öncelikle belirteyim ben aracı oldukça beğendim. Üstelik resmi distribütör tarafından satılacak olması, servis desteğinin bulunması ve şimdilik Tesla Supercharger olmayan ülkemizde daha hızlı yaygınlaşması beklenen CCS protokolüne sahip şarj istasyonlarını -hem de- 100KW hız ile desteklemesiyle Türkiye için Tesla marka araçlardan çok daha uygun bir araç bile diyebilirim…fakat!

Çok büyük bir soru işareti var ki malesef, bu aracın avantajlarını belki de büyük oranda yok edebilecek. O da şu ki; son derece verimsiz bir araba olma “ihtimali”! Şöyle ki; Jaguar iPace 90kwh’lık bir bataryaya sahip olmasına rağmen 220-240 mil EPA ölçümlü menzile sahip olduğu söyleniyor. Bu şu an için kesin olmasa da kendisinden çok daha büyük boyutlara ve çok çok daha büyük iç hacme sahip Tesla Model X’in, hem de!, 75’lik bataryaya sahip modelinin bile menzilini zar zor yakalaması demek. Kaldı ki Jaguar iPace bazı boyutlarda Tesla’nın en küçük ve en verimli ve en alt segment arabası olan Model 3’ten bile geride kalabiliyor. Aslında böylesine hiç de büyük olmayan sözde bir SUV için oldukça düşük bir menzil verileri demek bunlar.

Bu olası verimsizlik ise cümlenin devamındaki üç sebepten en az biri tarafından oluşabilir bana göre; 1) Jaguar iPace’de olduğu gibi Model 3’te de kullanılan ve verimlilik odaklı sayılabilecek “permanent magnet” tipi elektrik motorunun bir sebepten ötürü Jaguar’da verimsiz bir halinin geliştirilmiş olma ihtimali(bu bence pek olası değil). 2) Jaguar iPace’in kompakt SUV veya crossover kategorisine ve özellikle bir elektrikli araca göre son derece yüksek(kötü) bir rüzgar direnci katsayısı(drag coefficient) olan 0.29 Cd’ye sahip olması sebebiyle verimliliğinin yani menzilinin ciddi bir şekilde düşmesi ihtimali(bana göre en büyük etken bu). 3) 90kwh’lık bataryanın da etkisiyle, iPace’in ağırlığının, bir üst segment ve çok daha büyük bir araç olan Model X kadar veya Model X’ten bile daha fazla olabileceği ihtimali.

Tesla; Model X gibi gerçekten çok ağır ve verimsiz sayılabilecek bir aracında bile 0.24 Cd’gibi çok iyi değerlere sahipken, Jaguar iPace 0.29 Cd ve yukarıdaki diğer ihtimallerle birlikte yapacağından çok daha büyük bir satış başarısını elinin tersiyle itecek olabilir.

Dediğim gibi, bu ihtimaller; bu aracın Model X 75D benzer opsiyon modeliyle çok yakın bir ABD satış fiyatına sahip olması avantajı dahil olmak üzere diğer tüm avantajlarını ve dolayısıyla da Türkiye dahil, tüm dünyada satın alınabilirliğini büyük ölçüde azaltma riskine sahip malesef. Bunu zamanla, satışlar gerçek anlamda başladğında, kesin bir şekilde göreceğiz zaten.

Umarım ki bu ihtimallerin hiçbiri gerçekleşmez, ben yanılırım ve EV dünyası bu yeni ve güzel araç ile de ilerleme hızına hız katar. 🙂

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.