Önümüzdeki iki yıl içinde satılacak en heyecan verici 5 elektrikli otomobil

Son üç yıldır elektrikli otomobiller üzerine yazıp çiziyorum. Beş bin iki yüz makaleden sonra bugün itibarıyla hala satın almanız mümkün olmayan araçlar üzerine yazdığım makale sayısı beni çileden çıkardı.

Ama bence bu durum önümüzdeki iki yıl içinde değişecek.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde çok sayıda elektrikli araç modelinin piyasaya sürüleceğini biliyoruz ve bizce bu modeller otomobil endüstrisini sonsuza kadar değiştirecek.

Bu makalede önümüzdeki iki yıl içinde satın alabileceğini en heyecan verici 5 yeni elektrikli otomobil modeline hızlıca bir göz atacağız.

Buradaki anahtar kelime ‘yeni’. Tesla Model 3 ve Chevy Bolt EV gibi bugün satın alabileceğiniz çok iyi elektrikli otomobiller var ve piyasaya bu kadar erken sürülmeleri takdiri hak ediyor, ama bu yazının konusu piyasayı sarsmasına kesin gözüyle baktuğumuz yeni elektrikli otomobil modelleri.

Burada önümüzdeki iki yıl içinde satın alabileceğiniz elektrikli otomobillerden bahsediyoruz.

Bu elektrikli otomobiller ya hesaplı olacak ya da araç segmentlerinde, hatta genel olarak endüstride dalgalanmalara yol açacak.

Belki de her ikisi birden!

5: VW I.D. Concept

Şu an için bu otomobil yalnızca ‘VW I.D. Concept’ olarak biliniyor, ama ismi daha sonra ‘Neo’ olarak değiştirilebilir.

Volkswagen, 2016’da duyurdukları konsept üzerine kurulu bir versiyonu 2020 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu yıl içinde Almanya’daki Bild dergisi bu elektrikli otomobilin üretilmesi planlanan versiyonunun ilk resmini ele geçirdiğini iddia etmişti. Söz konusu resmi yukarıda görebilirsiniz.

Otomobile bu listede yer veriyoruz, çünkü her şey Volkswagen’in bu aracı tamamen elektrikle çalışan ilk seri üretim otomobili yapacağına işaret ediyor.

Volkswagen Golf, Alman markası için çok popüler bir model, ama onun elektrikli versiyonu olan e-Golf büyük bir başarı elde edemedi, çünkü bu otomobil asıl benzinli/dizel Golf’ün elektrikli hale getirilmiş ve az sayıda üretilen versiyonundan daha fazlası değil.

Yeni otomobil ise sıfırdan elektrikli olarak ve uygun bir fiyattan, tahminen 30.000 dolar civarı, satılmak üzere seri üretiliyor. Otomobili piyasaya kitlesel bir şekilde sunabilmek için VW şimdiden milyarlarca dolarlık batarya anlaşmasını ücretsiz olarak dağıttı.

Eğer Volkswagen duyurduğu şeylere sadık kalırsa VW I.D. Concept/Neo’nun birçok insanı elektrikli otomobillerle tanıştıracak çok popüler bir araç olacağını tahmin edebiliriz.

Ben Volkswagen’in bu otomobilden her yıl yüz binlerce üreteceğini hayal edebiliyorum, ki bu elektrikli otomobiller açısından Tesla dışında bir üretici için bir ilk olur.

Dahası, Volkswagen bu aracı son sürücüsüz kullanım teknolojisini ileri sürmek için de kullanmayı planlıyor.

Menzil: > 400 kilometre
Batarya: 60 kWh (tahmini)
Fiyat: 30.000 dolar (resmi değil)
Çıkış Tarihi: 2020

4: Mercedes-Benz EQC

Dördüncü sıraya geldiğimizde hala Almanya’dayız, ama artık lüks SUV segmentine geçiyoruz.

Gelecek sene EQC piyasaya sürüldüğünde kendi segmentinde 3 ya da 4 tane tamamen elektrikli seçenek olacak, yani bu araç benzersiz bir otomobil olmayacak, ama bence EQC, elektrikli araçların lüks SUV segmentinde pazar payınının daha büyük kısmını ele geçirmesine yol açacak.

Bence 2020’den sonra SUV segmentinde otomobil alanların çoğu elektrikli araçlara geçmeyi ciddi bir şekilde düşünmek zorunda kalacak, çünkü bu segment çevreyi çok kirletiyor. Bu heyecan verici bir düşünce.

EQC aynı zamanda Mercedes’in yeni elektrikli otomobil platformı olan Daimler’ın bir parçası olarak sıfırdan elektrikli olarak üretilen ilk Mercedes-Benz olması bakımından da heyecan verici bir otomobil.

Bu platform aynı zamanda önümüzdeki birkaç sene içinde Mercedes-Benz’in başka 3 modeli daha içeren yeni elektrikli EQ markasını da çıkaracak.

EQC’nin kendisinin lüks SUV segmentinde oldukça rekabetçi olacağını tahmin ediyoruz. 500 kilometreye kadar çıkabilecek bir menzil için 70 kWh’lik bir bataryası var. Elbette bu menzil tahmini NEDC standardına dayanıyor. Gerçek dünyada daha geçerli olan EPA standardına göre söz konusu menzil çok daha kısa, yaklaşık 400 kilometre. Ama menzil açısından bakıldığında EQC yine de önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya sürülecek tamamen elektrikli lüks SUV modelleriyle kapışabilecek bir model.

SGüce gelecek olursak, Mercedes, EQC’nin ön ve arka akslarında toplam 300 kW çıktı üretilebilecek iki elektrik motora sahip olacağını söylüyor. Mercedes, EQC’nin 100 km/s hıza beş saniyeden daha kısa bir sürede çıkabileceğini söylüyor.

Menzil: ~400 kilometre
Batarya: 70 kWh
Fiyat: ~70.000 dolar (resmi değil)
Çıkış Tarihi: 2019

3: Volvo’nun tamamen elektrikli XC40’ı

Volvo’nun yeni XC40’ı, popüler kompakt SUV segmentinde çok iyi karşılandı. Volvo, bu yılın başlarında otomobil mobilinin tamamen elektrikli versiyonunu gelecek sene piyasaya süreceğini teyit etti.

Mercedes-Benz EQC ve Audi e-tron quattro gibi elektrikli SUV araçların çoğu büyük veya daha lüks segmentlerde çıkarken elektrikli XC40’ı daha düşük bir fiyatta bekliyoruz.

Ne yazık ki bu otomobile ilişkin elimizde çok fazla bilgi yok, ama Volvo’nun son CUV platformu sıfırdan farklı bataryaları şarj etmek için inşaa edildi, bunlar arasında tamamen elektrikle çalışan otomobil bataryası da var.

Benim tamamen elektrikli XC40’a ilişkin temel korkum, Volvo’nun otomobile fiyatı 36.000 dolardan başlayan elektrikli olmayan versiyona kıyasla çok yüksek bir fiyat istemesi. Bu sorunu aynı aracın hem elektrikli, hem de benzinli versiyonunu satan otomobil üreticilerle çoğu zaman yaşıyoruz.

Eğer fiyat 45.000 doların üzerinde olursa aracın bayilerde satılması biraz zor olabilir, ama fiyat 45.000 dolar civarında veya hatta biraz daha düşük olursa bu model piyasadaki iyi seçeneklerden biri olacaktır.

Menzil: 400 kilometre (tahmini)
Batarya: 70 kWh (tahmini)
Fiyat: 45.000 dolar (resmi değil)
Çıkış Tarihi: 2019

2: Porsche Taycan

Daha önceden Mission E olarak bilinen Taycan’i pek çok Porsche müdavimi gibi fanatik benzinli araç sürücülerini elektrikli otomobile geçişe ikna etme potansiyeli nedeniyle özellikle seviyorum.

Taycan her ne kadar nispeten pahalı bir lüks araç olacaksa da bence elektrikli araçlarla ilgili bazı yanlış bilgileri düzeltmedeki etkisi bence daha alt segmentlere de yayılacak.

Bazı otomobil üreticilerinin benzinli araç üretimlerini koruyarak elektrikli araç piyasasında ürkek bir şekilde girdiklerini görsem de Porsche’nin bu üreticilerden biri olmadığına inanıyorum. En azından Taycan modelinde böyle bir etkiye izin vermeyeceklerdir.

Görünüşe göre Porsche, bu çabalar Panamera satışlarına kötü biçimde etkileyecek bile olsa, Taycan’i yapabilecekleri en iyi otomobil olarak yapma konusunda kararlı.

Dahası, Taycan, 800 voltluk bir şarj sistemine sahip olan ilk tamamen elektrikli otomobil olma özelliğinden dolayı da heyecan verici. Bu sistem, bugün dünyanın dört bir yanına gönderilen o yeni 350 kW’lik ‘ultra-hızlı’ şarj istasyonlarından istifade edebilecek.

Menzil: ~480 kilometre
Batarya: 100 kWh (tahmini)
Fiyat: >80.000 dolar (resmi değil)
Çıkış Tarihi: 2019

1: Tesla Roadster

Tesla, otomobil şirketini 10 yılı aşkın bir süre önce başlatan Roadster’ı yeni nesil bir modelle geri getiriyor.

Bence bu model en heyecan verici elektrikli araç ve listede Tesla’nın bu süper araçla yapmak istediği şey nedeniyle birinci sırada yer alıyor: Benzinli araçların bugünün otomobil endüstrisinde hala bir dereceye kadar sahip olduğu dokunulmazlığa son vermek.

Elon Musk bu model için “benzinli araçlara indirilen en sert yumruk” nitelendirmesini yapıyor.

Tesla, yeni Roadster’ın gelmiş geçmiş en hızlı otomobil olmasını istiyor.

Bu hususta hiç risk almıyorlar: Yeni Roadster 100 km/s hızına iki saniyenin altında, tavan sınır olan 400 km/s hızına ise dokuz saniyenin altında ulaşıyor.

Yeni Roadster, aynı zamanda tek şarjda 1000 kilometrenin üzerinde bir resmi menzile sahip olan ilk elektrikli otomobil olacak.

Bütün bu inanılmaz özellikler 200.000 dolardan başlayan fiyatla beraber abartılı görülebilir, ama burada paranın satın alabileceği en iyi otomobilden bahsediyoruz. Tek fark, bu en iyi otomobilin artık elektrikli olması.

Taycan’in Porsche müdavimlerinde yapacağı etki gibi Tesla Roadster da bataryalı elektrikli araçlarda gelecek görmeyen pek çok insanın fikrini değiştirecektir.

Menzil: 1000 kilometre
Batarya: 200 kWh
Fiyat: >200.000 dolar
Çıkış Tarihi: 2020

Önümüzdeki iki yıl içinde çıkacak elektrikli araçlardan bu listeye girebilecek olan başkaları da var, biliyorum, ama ben bu listeyi top 5 olarak sınırladım. Sizin top 5 listeniz hangi araçlardan oluşuyor? Listenizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.