Tesla Model 3 Performance, BMW M3 Competition’la drag yarışında kapışıyor

Tesla’nın Model 3 Performance’ı tahtında uzun zamandır oturan BMW M3’ün yerine geçerek orta boy performans sedanlarının yeni lideri olmaya çalışıyor.

Tesla’nın yeni elektrikli otomobili BMW M3 Competition’la drag yarışında kapışıyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, otomobilin ilk tanıtımında Model 3 Performance’ın BMW M3’ten %15 daha hızlı olduğunu, daha iyi direksiyon hakimiyeti sağladığını ve “pistlere kendi sınıfındaki tüm rakiplerini geçeceğini” söylemişti.

DragTimes bu iki otomobili pistte karşılaştırdı.

M3’ün Competition modeli, Model 3 Performance’ınkine benzer bir güce sahip, ama elektrikli aracın anında devreye giren torkunun drag yarışında büyük avantaj sağlaması bekleniyordu.

Yine de otomobiller iki ayrı yarışta karşılaştırıldı ve aşağıdaki sonuç elde edildi:

Sizin de görebileceğiniz üzere Model 3 Performance, BMW M3’e karşı her iki yarışı da birkaç otomobil boyu farkıyla kazandı.

Model 3, VBOX’ta 0’dan 97 km/s hızına 3,2 saniyede çıkmayı başardı, ki Model 3 sürücüleri bu süreye hep ulaşıyorla; oysa Tesla tanıtımlarda bu sürenin 3,5 saniye olacağını söylüyordu.

400 metre, 11,7 saniyede 184 km/s hızında katedildi.

Eğer videoyu sonuna kadar izlerseniz 300.000 bin dolarlık McLaren 720S’e karşı yapılan bir bonus yarışı da izleyebilirsiniz. Elbette burada Model 3 Performance aynı başarıyı gösteremiyor.

Dragtimes’ın Model 3 Performance ve BMW M3 Competition için listelediği özellikler aşağıda:

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.