Tesla Network: Elon Musk milyonlarca sürücüsüz otomobil ile Uber ve Lyft’e rakip olmayı planlıyor

Tesla CEO’su Elon Musk, şirketinin üçüncü çeyrek finansal raporunun açıklandığı konferansta gelecekte sürücüsüz otomobiller vasıtasıyla sunacakları bir ulaşım hizmeti olan Tesla Ağı’na ilişkin bazı ilginç açıklamalarda bulundu.

Musk, tamamen sürücüsüz kullanım sağlayan Autopilot nöral ağı sayesinde Tesla’nın rakiplerine uzun vadede üstünlük sağlayacağını söylüyor.

Yakın geçmişte dediğimiz gibi, Tesla yeni Autopilot nöral ağın kullanıma sunulmasında büyük aşama kaydetti. Son v9 güncellemesi çarpıcı yeni özellikler içeriyor.

Bunu 2019’un ilk çeyreğinde çıkarılması hedeflenen yeni nöral ağ bilgisayarı ile birlikte değerlendiren Musk uzak olmayan gelecek bir tarihte sürücüsüz otomobillerin hazır olacağını düşünüyor.

Sürücüsüz otomobil çıktıktan sonra sıra ulaşım hizmeti veren devlerle rekabet etmeye geliyor.

Musk dünkü konferansta şunları söyledi:

“Geleceğı kesinlikle bir tür paylaşımlı elektrikli otonomi olarak görüyoruz, yani ulaşım hizmeti alabilecek veya otomobilinizi paylaşabileceksiniz; Uber, Lyft ve Airbnb’nin uzun soluklu bir kombinasyonundan bahsediyoruz. Nasıl ki evinizi Airbnb’de paylaşabiliyorsunuz, istediğiniz zaman paylaşabileceğiniz Tesla otomobilleri olacak. Yani iki modelin bir kombinasyonu. Bence bu işin uzun vadede hangi istikamete gittiği çok açık. Tesla’nın sektördeki rekabet gücü halihazırda sahada milyonlarca tamamen sürücüsüz kullanım sağlayan otomobile sahip olması olacak, diğer şirketler için böyle bir şey söz konusu değil. Bu yüzden bana göre uzun vadede sektörün en güçlüsü biziz.”

Musk burada Tesla’nın 2016’nın Ekim ayından bu yana ürettiği bütün otomobillerin bir gün tamamen sürücüsüz kullanım hizmeti verebileceği iddiasını tekrarlıyor.

Bu Tesla otomobillerinin yüz binlercesi zaten bugün caddelerde dolaşıyor; sürücüsüz kullanım özelliği geldiğinde bu sayı milyonlara ulaşabilir.

Musk daha sonra Tesla Ağı’ndaki şirket araçları ile kâr paylaşımı yapılacak müşteri araçları arasında oluşması beklenen ayrıma değindi:

“Şirkete ait araçlar yalnızca müşteri araçları talebi karşılamadığında devreye girecek. Yani eğer bir şehirde yeterince sayıda Tesla sürücüsü otomobillerini diğer insanlarla paylaşmak istemiyorsa Tesla kendi araçlarıyla takviyede bulunacak. İşte bu yüzden sistemimiz Uber ve Airbnb’nin bir kombinasyonu olacak diyorum. Ve evet, muhtemelen o kadar [Apple App store] bir ücret keseceğiz, ya da bilmiyorum, belki de insanlar araçlarını paylaşıma sunsun diye %30 gibi bir şey de alabiliriz. Bence bu mantıklı bir yol olur.

İşte Elon Musk sürücüsüz kullanım sağlandıktan sonra Tesla Ağı’nın çalışma prensibini bu şekilde tarif ediyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.