Üç yılda 650.000 kilometre yapan bir Tesla Model S

Tesla araçları her geçen gün taksi ve shuttle hizmetlerinde daha yaygın olarak kullanılıyor. Bu sürücüler, araçlarıyla kısa zamanda çok yol katediyor ve böylece bize de kilometresi yüksek Tesla araçlarının durumuna ilişkin fikir veriyorlar.

Güney California’da sadece Tesla araçlarıyla hizmet veren bir firma olan Tesloop geçenlerde 650.000 kilometre yapan Model S’lerine ilişkin bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

Tesloop’un Tesla Model S’sinin sadece iki yılda 480.000 kilometre yaptığını duyuruşumuzun üzerinden daha bir yıl geçmedi. Genelde Los Angeles ve Las Vegas arasında hizmet veren firmanın açıklamasına göre Tesla kullanımı yakıt ve bakım masrafları açısından diğer araçlara kıyasla yaklaşık 60.000 dolarlık bir tasarruf sağladı.

Bugün ise Tesloop’un eHawk adını verdikleri bir 90D olan ilk Model S aracı 650.000 kilometreyi aştı ve böylece dünyada en çok mesafe kateden Tesla aracı oldu.


Tesloop, eHawk’ın bakım masraflarına ilişkin ayrıntıları bir blog yazısında yayınladı:

Bakım masrafı yaklaşık 19.000 dolar veya kilometre başına 2 cent oldu. Bu 19.000’in 6.700’ü aracın genel tamir masraflarına giderken 12.000’I düzenli yapılan bakımlar için harcandı. Bu Model S’in hizmet dökümünün tamamı burada. Bu döküm, Model S yerine Lincoln Town Car veya Model X yerine Mercedes CLS sınıfı bir araç kullanıldığında katlanılması gereken masraflara ilişkin tahminleri de içeriyor. Yapılan tahminlere göre 650.000 kilometre yapan bir Lincoln Town Car’ın ve Mercedes GLS sınıfı bir aracın toplam bakım masrafları sırasıyla 88.500 dolar (kilometre başına 13 cent) ve 98.900 dolar tutuyor (kilometre başına 15 cent) oluyor.

Birçok insan aracın bataryasının bu kadar yola nasıl dayandığını merak edecektir, ama maalesef dayanamamış. Batarya, 650.000 kilometre boyunca iki kez değiştirilmiş.

İlk değiştirme 310.000 kilometrede yapılmış. O tarihte batarya enerji kapasitesindeki gerileme %6 oranındaymış. Aslında bu makul bir seviye, ama Tesla bu kadar sık süperşarjla ilişki bir sorun tespit etmiş.

Tesla’nın batarya değişikliği için gösterdiği sebep şu:

HV bataryasında, arada bir dinlenme süresi olmaksızın sürekli düşük seviyelerden %100 seviyesine süperşarjdan kaynaklı içsel bir dengesizlik tespit edildi. HV bataryasının değiştirilmesi onaylandı. Müşteriye bu kadar sık süperşarj etmemesi ve her seferinde %100 seviyesine kadar süperşarj etmemesi önerildi. Ayrıca şarj düşük seviyelerdeyken süperşarj işlemine aracın en son çalıştırılmasından en az 3 saat sonra başlanılması önerildi.

Tesloop araçlarını gün içinde birkaç defa %95 – 100 seviyelerine süperşarj ettiklerini söylüyor. Bu iki davranış Tesla’ya göre bataryanın ömrünü kısaltıyor.

İkinci batarya değişimi ise 520.000 kilometrede yaşanmış ve Tesloop’un dediğine göre bataryadaki gerileme oranı %22 gibi çok daha kötü bir seviyedeymiş.

Tesla’ya göre bataryada teknik bir sorun varmış:

Yapılan sistem kontrolü yüksek voltaj batarya düzeninin düzgün bir şekilde çalışmadığını gösteriyor. Bu yüksek voltaj düzeni çıkarılıp yenilendi. Yerine 90 kw’lik kalıcı bir batarya konuldu. Sağlıklı iletişim sağlanması için yazılım güncellendi. İşlem tamamlandıktan yapılan bir test ile sorunun giderildiği teyit edildi.

Tesla eski bataryalarının kısımlarını tamir edip tekrar kullandı. Bu işlemde garanti kapsamında değişim oldu.

Aslında bu ikisi Tesloop’un en uzun süre dayanan bataryaları değil, zira firmanın orijinal bataryasıyla 185.000 kilometre katetmiş olan bir Model X’i de var.

Tesloop, bu araç için batarya gerileme oranının %10 seviyesinde olduğunu söylüyor.

Aracın içine gelecek olursak, ki takdir edersiniz binlerce yolcu yaşıyan bir taksi veya shuttle aracının içi hırpalanmış görünebilir, Tesloop oldukça iyi durumda olduğunu söylüyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.